Logo Destek

Logo Destek Hattı bırakacağınız mesaj ile biz size ulaşabiliriz. Firmamız Logo Yazılımın geliştirdiği ,Tiger 3 Enterprise Üretim Yönetimi, Tiger 3 ERP , Go3 Muhasebe Yazılımlarını, Logo İş Ortağı olarak müşterilerine satış ve satış sonrası destek hizmetlerini vermeye yetkilidir.

Logo ERP | Tiger 3 Enterprise | Go 3 | 2.52.00.00 Versiyon Duyurusu


Değerli Kullanıcılarımız,

ERP ürünleri için 2.52.00.00 sürümü kullanıma sunulmuştur. Bu sürümde yapılan düzeltme ve geliştirmeler aşağıda yer almakta olup sürüm dosyalarına ftp sitemizden erişebilirsiniz.

Önemli Uyarı :

Kurulum dosyalarında güncellemeler yapılmış olup, kurulumdan önce bu dokümanı incelemenizi rica ederiz.

Dikey çözümlerin tamamı kurulmadığında açılışta dikey çözümlerle ilgili uyarı alınabilir. Uyarı alınmaması için add-ons.ini dosyasının içerisinde istenmeyen satırların başına - (eksi) işareti konulmalıdır.

Program klasöründe bulunan add-ons.ini dosyasının içerisinde program açılırken yüklenecek çözümler seçilmektedir. Kullanmadığınız uygulamalara ait satırların başına - (eksi) işareti koyarak program açılışının daha kısa sürede tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Sql 2005 ile birlikte gelen schema binding özellikli view'lar 2.14.00 sürümü ile kullanıma başlanmıştır.Muhasebe toplam tabloları yerini bu view'lara bırakmıştır. Bu sebeple SQL server 2000 sürümü kesinlikle desteklenmemektedir.

Muhasebe toplamları için yeni eklenen view : LV_FFF_DD_EMUHTOT

2.16.00.00 sürümünde bazı altyapı düzenlemeleri yapıldığından, sürümü kullanıma almadan önce verilerin yedeğinin alınmasını ve müşterileriniz için önemli olduğunu düşündüğünüz işlemleri geçiş öncesinde test etmenizi tavsiye ederiz.

Sürüme ait uyarılar bölümünü okumanız önemle rica olunur.

Yükleme işlemlerine başlamadan önce mutlaka 3. nesil lisanslama için yükleme dökümanlarını okumanızı öneririz.

Genel Uyarılar:

• Genel Tablo Yönetimi altından daha önce oluşturulmuş ve kullanılan tablolar var ise güncelle işlemi yapınız.

Genel Tablo Yönetimi tablolarının güncelleme işlemini, firma güncelleme işleminden önce yapınız.

• 1.7x.xx,1.8x.xx versiyonlarından geçişlerde “Tabloları Sürüme Göre Güncelle” işlemi yapılmalıdır.

• Firmaya ait dönemler için Veri Tabanı Araçları oluşturulmalıdır.

• Güncelleme işlemi istenirse bütün firmalar için toplu olarak başlatılabilir.

• Unity Objects ve OD kullanımı mevcut ise bu sürüme uygun araçlar update edilmelidir.

• 2.00 sürümü öncesindeki sürümlerden geçiş yapan kullanıcılarımız versiyon değişimi yapmadan önce tüm ek paket ve kullanıcı arttırımlarını yüklemeli sonrasında versiyon değişimlerini yapmalı.

2.04.00.00 Versiyonundan Önceki Versiyonlardan Geçişleri İçin Uyarılar :

Veritabanı mimarisinde değişiklik yapılmıştır.Yapılan düzenlemeler doğrultusunda SEQ tabloları kullanımdan kaldırılmış, tablolar identity özelliğine dönüştürülmüştür. Tabloların identity özelliğine dönüştürülmesi işlemi Genel tablolar için Sistem İşletmenine girişte ve Genel Tablo Yönetimi Güncellenerek, Firma tabloları içinse firmalar üzerinde tabloların sürüme göre güncellenmesi işlemiyle yapılacaktır.Firma tablolarının güncellenmesi önceki versiyon geçişlerine göre biraz daha uzun sürebilir, işlemi yarıda kesmeyiniz.

2.04 versiyona geçiş işleminde IDENTITY güncelleme sırasında program haricinde eklenmiş olan INDEX ler silinebilir bu yüzden geçişten önce kullanıcılar tarafından eklenmiş olan index lerin yedeği alınarak geçiş sonrasında tekrar oluşturulmalıdır.

Geçiş öncesinde, veri tabanında SCHEMABINDING kullanılarak oluşturulmuş viewlar var ise bu viewslar silinmelidir.

Identity geçişinden sonra eski sürüm programlarla Identity geçişi yapılan veritabanına bağlantı mümkün olmayacaktır. Tüm firmalar geçilmese dahi ortak tabloların yapısı değişecek ve SEQ uzantılı tablolar silinecektir. SEQ uzantılı tabloların olmaması eski sürümlerde datanın kullanılamayacak olması anlamına gelir.

2.42.00.00 sürümüne özel uyarı :

2.42.00 sürümümüz ile birlikte ürün kurulum işlemi sırasında server minimum donanım gereksinimlerini (Konfigurasyonunu) kontrol eden mekanizma geliştirilmiştir.

Geliştirilen bu mekanızma ile birlikte ürün kurulumu sırasında yükleme yapılan server için sistem ihtiyaçları dokümanlarımızda da belirttiğimiz minimum donanım gereksinimlerinin sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilmekte ve bilgi amaçlı uyarı verilmektedir.

2.44.00.00 / 2.45.00.00 sürümüne özel uyarı :

2.44.00 sürüm öncesi eklenen cari hesap kartlarında ISPERCURR alanı NULL olması durumunda ilgili cari hesaba ait e-arşiv faturaların Form Bs'de listelenmeme sorunu ortaya çıkmaktadır. Çözüm için; NULL olan bu kayıtların '0' sıfır olarak güncellenmesi gerekir. Bu işlem için aşağıdaki örnek sorgu kullanılabilir.

UPDATE LG_500_CLCARD SET ISPERCURR=0 WHERE ISPERCURR IS NULL

2.49.00.00 sürümüne özel uyarı :

2.49.00.00 versiyonu ile birlikte ticari sistem arayüzünde "Satınalma Faturası", "Satınalma İrsaliyesi", "Satış Faturası" ve "Satış İrsaliyesi" formlarının görselleri ile ilgili bir değişiklik olduğunu önemle belirtmek isteriz. Bu formların "Detaylar" tabı, bu sürümle birlikte "Detaylar" ve "Detaylar II" olarak düzenlenmiştir. Bahsi geçen formların öndeğer hali 3 tab sayfasına sahip olacağından "Detaylar" tabının bölünmesiyle birlikte bu tab içeriğinin bir kısmı yeni sayfaya taşınmıştır. Eğer bu formlar üzerinde uyarlamalarınız varsa bu düzenlemeden etkilenebileceğinden 2.49.00.00 setine geçiş öncesinde bu formların ayrıca ele alınıp gözden geçirilmesi gerekmektedir.

- Bu düzenlemeye yönelik veritabanı tablolarında özel bir geliştirme yapılmadığından her versiyon değişiminde gerçekleştirdiğiniz standart süreçleriniz veritabanı tabloları için yeterli olacaktır.

ERP 2.52.00.00 Sürümü :

 

1 . GO3 |TigerPlus |Tiger3 |TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi

Ana Kayıtlar - Malzemeler

Hareket Görmüş Olan Malzeme Kartlarında Malzeme Kodu Değişikliği Parametreye Bağlı Kontrol Edilmeli.

Hareket görmüş malzemelerde kod değişikliği yapılırken Malzeme yönetimi parametrelerine eklenen 'Hareket görmüş malzeme kartlarında malzeme kodu değişikliğinde :İşleme Devam Edilecek /Kullanıcı Uyarılacak / İşlem Durdurulacak' parametresine bağlı olarak kart kaydedilirken kontrol edilmesi sağlanmıştır.

 

2 . TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi Ana Kayıtlar - Malzemeler

Malzemeler Browser'ında Fabrika Parametrelerini Güncelleyecek Özellik Olması İsteniyor.

Malzeme , malzeme sınıfı ve sabit kıymet kartları browserı sağ tuş 'F9' menü seçeneklerine fabrika parametrelerini güncelleme seçeneği eklenmiştir. Kullanıcılar bir kayıt veya birden fazla kayıt seçerek filtre seçeneklerine göre kartların fabrika parametrelerini güncelleyebilmeleri sağlanmıştır.

 

3 . GO3 |TigerPlus |Tiger3 |TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi Ana Kayıtlar - Malzemeler

Fiyat Kartı Tanımlanmış Olan Malzeme Kartı Hareket Görmediği Durumda Birimi Değiştirilmemelidir.

Fiyat kartı tanımlanmış olan malzeme kartı hareket görmediği durumda birim setinin değiştirilememesi sağlanmıştır.

 

4 . GO3 |TigerPlus |Tiger3 |TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi Ana Kayıtlar - Malzemeler

Varyantlı Malzemelerde Varyant Kodu Şablon Tanımında Özellik Değeri Ata İşleminde Malzeme Özelliklerini Özellik Setindeki Sıraya Göre Getirmesi Sağlanmalı

Varyantlı malzemelerde varyant kodu şablon tanımında özellik değeri ata ve otomatik varyant ataması işlemlerinde malzeme özelliklerinin özellik setindeki sıraya göre getirilmesi sağlanmıştır.

 

5 . GO3

Malzeme Yönetimi Ana Kayıtlar - Malzemeler

Go 3 Ürününe de Tiger Ürünlerinde Olduğu Gibi Malzeme Kartındaki Boyutlar Özelliği Eklenmelidir.

Go 3 ürününde malzeme kartlarındaki birimler sekmesine Tiger ürünlerinde de olduğu gibi Boyutlar özelliği eklenmiştir.

 

6 . GO3 |TigerPlus |Tiger3 |TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi Ana Kayıtlar - Malzemeler

Malzeme Hareketleri Browserına "Hareket Özel Kodu 2" Alanı Eklenmelidir.

Malzeme kartları üzerinden ulaşılan malzeme hareketlerl ekranına "Hareket Özel Kodu 2"alanı eklendi.

 

7 . GO3 |TigerPlus |Tiger3 |TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi Ana Kayıtlar - Malzemeler

Malzeme Browserında Bulunan Son Satınalma Ve Son Satış Fiyatı İndirim Düşülmüş Net Tutar Üzerinden Listelenmelidir.

Malzeme browserına son satınalma fiyatı (net) ve son satış fiyatı (net) alanları eklenmiştir. İndirim ve masraf hesaplanarak net tutar listelenmektedir.

 

8 . TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi Ana Kayıtlar - Malzemeler

Üretim Emri İçerisinde Planlanan Miktardan Daha Az Üretim Yapılması Durumunda Hammadde Üzerindeki Planlı Hareketler Takibi Ekranında Planlanan Miktar İlk Planlanan Miktar Olarak Geliyor.

Malzeme kartları browserı f9 sağ tuş menüde yer alan Planlı hareketler takibi ekranı filtre seçeneklerine 'Tamamlanan Üretim Emrine Bağlı Fişler Listelenecek : Evet /Hayır' filtresi eklenmiştir.

 

9 . GO3 |TigerPlus |Tiger3 |TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi Hareketler - Malzeme Yönetimi Fişleri

Ambar Transfer Fişi Öneri Durumunda İken Malzeme Çıkış Yapılan Ambardan Miktar Olarak Düşülmesi Sağlanmalı.

Ambar transfer fişine giriş ve çıkış ambar durum alanları ve Malzeme yönetimi parametrelerine ; -Malzeme Fişleri Durumu (Ambar Fişleri Çıkış) : Gerçek/Öneri, -Malzeme Fişleri Durumu (Ambar Fişleri Çıkış) : Gerçek/Öneri parametreleri eklendi. Bu kapsamda ambar transfer fişi eklendiğinde öndeğer parametre seçimine göre giriş-çıkış ambar durumunun oluşması sağlandı. Malzeme fiş browserı üzerinde F9 Durum Değiştir ile durum güncellemesi yapılabilmesi sağlanmıştır. Önemli Not: Çıkış ambarı: Gerçek, Giriş ambarı: Öneri olduğunda malzeme miktarı çıkış ambarı stok miktarından düşmektedir.Durumu: Gerçek yapıldığında da Giriş ambarına girişi yapılmaktadır.

 

10 . GO3 |TigerPlus |Tiger3 |TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi Hareketler - Malzeme Yönetimi Fişleri

Malzeme Devir Fişi Satırında Satınalma Tarihi Bilgisi Girilip Fiş Kaydedildiğinde Satınalma Tarihi Silinmemeli

Malzeme devir fişi satırında girilen satınalma tarihi bilgisinin fişin kaydedilmesi ile beraber silinmemesi sağlandı. Bu kapsamda STLINE tablosuna INFDATE kolonu eklenmiştir.

 

11 . TigerPlus |Tiger3 |TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi Hareketler - Malzeme Yönetimi Fişleri

İthalat İşlemleri Sonucu Oluşan Ambar Fişlerinin Türleri Belirtilmelidir.

Dolaşım ve millileştirme işlemleri sonucu oluşan ambar fişlerinin kaynak fiş bilgisinin görüntülenebilmesi amacıyla malzeme fişleri ekranına "İthalat Fiş Türü" kolonu eklenmiştir.

 

12 . TigerPlus |Tiger3 |TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi Hareketler - Hızlı Üretim Fişleri

Hızlı üretim fişinde sipariş numarası seçilen pencerede, hızlı üretim emri bağlantılı siparişler seçilmemeli.

Hızlı üretim fişi sipariş seçim ekranında daha önce hızlı üretim bağlantısı yapılmış siparişlerin listelenip listelenmeyeceği, sipariş hareketleri filtre ekranına eklenen "Hızlı Üretimde Kullanılanlar: Listelensin / Listelenmesin" filtresi ile kullanıcı tarafından belirlenebilmesi sağlanmıştır.

 

13 . GO3 |TigerPlus |Tiger3 |TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi Hareketler - Maliyet Dağıtım Fişleri

Maliyet Dağıtım Fişine Cari Hesap Ünvanı Kolonu Eklenmelidir.

Maliyet Dağıtım fişindeki malzemeler bölümüne cari hesap ünvanı kolonu eklenmiştir.

 

14 . GO3 |TigerPlus |Tiger3 |TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi İşlemler - Toplu Alış/Satış Fiyat Girişi

Birim Fiyat Limit Değeri Kontrolünün Üst Düzey İçin Kontrol Edilip Edilmeyeceği Parametreye Bağlanmalı.

Alış ve satış işlemlerinde birim fiyat limit kontrolünün ters yönde yapılıp yapılmayacağının belirlenebilmesi için ;

Ticari Yönetim Sisteminde Satınalma parametrelerine "Fiyat Değiştirme Alt Limiti Kontrolü(Yapılacak, Yapılmayacak)" parametresi eklenmiştir.

Ticari Yönetim Sisteminde Satış Dağıtım parametrelerine "Fiyat Değiştirme Üst Limiti Kontrolü(Yapılacak, Yapılmayacak)" parametreleri eklenmiştir.

 

15 . GO3 |TigerPlus |Tiger3 |TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi Fiş Dökümleri ve Ekstreler - *

Malzeme Kodu Filtresi Verilebilen Tüm Raporların Filtrelerine “Marka kodu” Filtresinin Eklenmesi İsteniyor.

Malzeme Ambar Durum Raporu, Malzeme Değer Raporu, Malzeme Ekstresi, Hareket Dökümü, Giriş Çıkış Toplamları, Ayrıntılı Maliyet Analizi, Özet Maliyet Analizi, Envanter raporu filtre seçeneklerine "Marka Kodu" filtresi eklenmiştir.

 

16 . GO3 |TigerPlus |Tiger3 |TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi İşlemler - *

Malzeme Virmanı İşleminde, Miktar Ve Aktarılacak Miktar Kontrolü Parametreye Bağlı Yapılmalı.

Malzeme Yönetimi parametrelerine Malzeme virman işleminde miktar ve aktarılacak miktar farklıysa : İşleme Devam Edilecek / Kullanıcı Uyarılacak / İşlem Durdurulacak parametresi eklenmiştir.

 

17 . GO3 |TigerPlus |Tiger3 |TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Duran Varlık Yönetimi Ana Kayıtlar - Sabit Kıymet Kartları

Sabit Kıymet Kartındaki Amortisman Oranının Karakter Sayısı Arttırılmalıdır

Sabit kıymet kartı ve sabit kıymet kaydında amortisman oranının karakter sayısı 10 yapılmıştır.

 

18 . GO3 |TigerPlus |Tiger3 |TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Duran Varlık Yönetimi Hareketler - Sabit Kıymet Hareketleri

Sabit Kıymet Kayıtları İçerisine Resim ve Doküman Eklenebilmeli (KETS)

Sabit kıymet kayıtları ekranına Kets döküman yönetim sistemi özelliği eklendi.

 

19 . TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Kaynak Yönetimi Ana Kayıtlar - İş İstasyonları

Yeni Bir İstasyon Eklendiğinde Kullanıcı Öndeğerlerinde Belirtilen Öndeğer Ambar, Fabrika Bilgisini Dikkate Alınmıyor.

Yeni iş istasyonu eklenirken fabrika ve ambar bilgilerini kullanıcı öndeğerlerinden alması sağlanmıştır.

 

20 . TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Üretim Tanımları Ana Kayıtlar - Operasyonlar

Operasyon Kartı İşlem Süresi, Taşıma Süresi, Bekleme Süresi Alanlarına Saniye Alanı Eklenmelidir.

Operasyon kartı satırlarında yer alan süre kolonları penceresine saniye alanı eklenmiştir.

 

21. TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Üretim Tanımları Ana Kayıtlar - Ürün Reçeteleri

Rotasız Reçete Tanımlama da Reçete İçerisinde İş İstasyonu Grubu Seçilmelidir.

Rotasız üretimler için Ürün Reçete tanımları ekranı reçete detayları tabında yer alan iş istasyonunu üretimde kullan bölümüne türü alanı eklenerek rotasız reçetelerde iş istasyonu grubuda seçilebilmesi sağlanmıştır.

 

22. TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Üretim Tanımları Ana Kayıtlar - Ürün Reçeteleri

Yeni Bir Reçete Eklendiğinde Ana Ürün Kodu Seçildiğinde Reçete Kodu Ve Reçete Açıklaması Alanı Ana Ürün Kodu Ve Açıklaması Olarak Gelmelidir.

Reçete tanımlarında ana ürün kodu veya açıklaması değiştrildiğinde reçete kodu ve adının ana ürüne göre değişmesi sağlanmıştır. Üretim tanımları parametrelerine, 'Reçetede ana ürün değiştirildiğinde reçete kodu ve açıklaması ana ürüne göre belirlensin : Evet / Hayır' (öndeğer hayır) parametresi eklenmiştir.

 

23. TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Üretim Kontrol Hareketler - Üretim Emirleri

Üretim Emri Üzerinde F9 Gerçekleşen Miktar Girişi Ekranında Sol Üst Köşede Gelen Üretim Miktarının Ondalık Ayraç İle Ayrılması İsteniyor.

Üretim emri üzerinde F9 sağ tuş Gerçekleşen Miktar Girişi ekranında sol üst köşede yer alan Üretim Miktarı alanının ondalıklı olarak gösterilmesi sağlanmıştır.

 

24. TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Üretim Kontrol Hareketler - Üretim Emirleri

Üretim Emri İşlem Bağlantılarına Cari Hesap Kodu, Cari Hesap Unvanı, Cari Hesap Unvanı 2,Cari Hesap Özel Kodu, Cari Hesap Özel Kodu 2 Alanları Eklenmelidir.

Üretim emri işlem bağlantılarına Cari Hesap Kodu, Cari Hesap Unvanı, Cari Hesap Unvanı 2,Cari Hesap Özel Kodu, Cari Hesap Özel Kodu 2 alanları eklenmiştir.

 

25. TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Üretim Kontrol Hareketler - Üretim Emirleri

Üretim Emri Yaz Formunda Standart Alanlara Üretim Emri Satırı Miktar Formülü Eklenmelidir.

Üretim emri form tasarımında, standart alanlara "ÜE Satırı Miktar Formülü" veri alanı eklenmiştir.

 

26. TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Üretim Kontrol İşlemler - Toplu Gerçekleşen Üretim Emri Maliyeti Hesaplama

Toplu Gerçekleşen Üretim Emri Maliyet Hesaplama Filtrelerine Üretim Girdi Seviyesi Filtresi Eklenmelidir.

Toplu gerçekleşen üretim emri maliyet hesaplama filtrelerine üretim girdi seviyesi filtresi eklenmiştir. Filtrede verilen değere uygun olan üretim emirleri için filtreleme yapılıp hesaplama yapılabilmesi sağlanmıştır.

 

27. TigerEnterprise |Tiger3Enterprise

Üretim Kontrol İşlemler - Toplu Gerçekleşen Üretim Emri Maliyeti Hesaplama

Onaylanmış Üretim Emirleri Üzerinde Maliyetlendirme İşlemleri Yapılabilmelidir.

'Üretim Emri Maliyet işleminde üretimden giriş fişlerine birim fiyat atama için Kilitleme dikkate alınmasın' parametresinin ismi 'Üretim Emri Maliyet işleminde üretimden giriş fişlerine birim fiyat atama için Kilit/Onay dikkate alınmasın' şeklinde değiştirilmiştir.

 

28. TigerEnterprise |Tiger3Enterprise